Sort by
Sort by

Atıksız bir gelecek

Atıksız bir gelecek

 

Son yıllarda dünya gündem,ne hızla giren plastik atıklarla mücadele, bugün en öncelikli sorunlarımızdan biridir. Plastik atık sorunuyla mücadele için adımlarımızı hızlandırıyor, faaliyetlerimizin bulunduğu her yerde anlamlı bir fark yaratmak için kararlılıkla çalışıyoruz.

Vizyonumuz ve taahhütlerimiz

Plastik ambalajar da dahil olmak üzere hiçbir ambalaj malzememizin çöpe ve doğaya karışmasını istemiyoruz. Bu vizyondan hareketle, 2025'e kadar ambalajlarımızın %100'ünün geri dönüştürülebilir veya yenidenkullanılabilir hale getirmeye yönelik taahhüdümüzü açıkladık. Ocak 2019'da atıksız bir geleceğe ilişkin genel vizyonumuzu belirleyerek taahhütlerimizi gerçekleştirmeye yönelik somut eylem adımları sunduk.

Ekonomik açıdan elverişli tüm geri dönüşüm seçeneklerini uygulamaya gayret etsek de, plastik atık sorununu çözmek için %100 geri dönüştürülebilirliğin yeterli olmadığını biliyoruz. Sınırları zorlayarak başka şeyler yapmamız gerekiyor. Bu karmaşık sorunu tüketicilerimizin sağlığını koruyarak, ürün güvenliği ve kalitesinden ödün vermeden yaparken; tüm çözüm yollarını araştırmaya, ve hemen etkili olabilecek çözümleri benimsemeye kararlıyız. Örneğin geri dönüşüm altyapısının bulunmadığı yerlerde, geri dönüştürülebilir ve kompost yapılabilir kağıt bazlı malzemelerin ve biyolojik olarak çözünür polimerlerin yararlı olduğuna inanıyoruz.

Eylemlerimiz

Plastik kirliliği gibi çok boyutlu bir sorunla mücadele için kapsayıcı ve ortak bir yaklaşım gerekir. Hedeflere ulaşmak ancak somut eylemlerle mümkündür. Bu yaklaşım doğrultusunda biz de somut adımlar atıyoruz:

1. Alternatif malzemelerde öncülük

▪ Sürdürülebilir ambalaj malzemeleri geliştirmek, araştırmaları ve yenilikleri yaymak amacıyla sektör ortaklarıyla işbirliği yapmak için Nestlé Ambalaj Bilimleri Enstitüsü'nü kurduk. Enstitü aracılığıyla, yeni kağıt bazlı malzemelerin ve gerek biyolojik olarak çözünür / kompost yapılabilir, gerek geri dönüştürülebilir polimerlerin getirdiği yenilikleri araştırıyoruz.

▪ 2019'un ilk çeyreğinde Nesquik için globalde kağıt bazlı ambalaj uygulamasını başlattık ve bunu 2019'un ikinci yarısında Yes! barlar ile sürdüreceğiz. Smarties de 2019 içinde plastiksiz, kağıt bazlı ambalaja geçecek, Milo ise 2020'de kağıt bazlı poşetlerde sunulacak.

▪ Dünya genelinde 2025 itibariyle geri dönüştürülebilir olmayan veya geri dönüştürülmesi zor olan tüm plastikleri kullanımdan çıkarmış olacağız (pdf, 50Kb).

▪ Bu taahhüdümüz kapsamında, Şubat 2019'da ürünlerimizdeki plastik pipetleri kaldırmaya başladık.

▪ Nestlé Waters ise, şişelerdeki geri dönüştürülmüş PET içeriğini 2025 itibariyle globalde %35'e çıkarmak için çalışıyor. Bu oran Amerika Birleşik Devletleri'nde özellikle Poland Spring markasında ve Avrupa'daki Acqua Panna, Buxton, Henniez ve Levissimaby markalarında 2025 itibariyle %50'ye ulaşacak.

Danimer Scientific ile global işbirliğimiz  kapsamında, su ürünlerinde kullanılmak üzere denizde çözünebilen ve geri dönüştürülebilen bir şişe geliştiriyoruz.

▪ Gıdaya uygun geri dönüştürülmüş malzeme bulmanın zorluğunu görerek, gıda ürünlerinde kullanıma uygun geri dönüştürülmüş polipropilen üretmek amacıyla PureCycle Technologies ile bir işbirliği başlattık.

▪ Su grubunda kullanılmak üzere %100 biyo bazlı PET geliştirmeyi hedefleyen NaturALL Şişe İttifakı'na katıldık.

2. Atıksız geleceği şekillendirmek

▪ Güneydoğu Asya'da hükümetlerin ve yerel yönetimlerin desteğiyle plastiklerin okyanusa karışmasını önlemeye yönelik Project STOP inisiyatifiyle işbirliği yapıyoruz. Project STOP pilot uygulaması Endonezya'da yürütülüyor.

▪ Ellen MacArthur Vakfı ve Birleşmiş Milletler Çevre Örgütü tarafından, plastik atık sorununun çözümünde ilerleme sağlanması amacıyla ortaklaşa hazırlanan Yeni Plastik Ekonomisi Global Taahhüdü inisiyatifinin kurucu imzacıları arasındayız.

▪ Tek kullanımlık plastikleri azaltmaya kararlıyız. Tekrar kullanılabilir ambalajlar, yeni sunum sistemleri ve yenilikçi iş modelleri geliştiriyoruz.

- Tekrar kullanılabilir ambalajlar geliştirmek için Loop örgütüyle iş birliği yapıyoruz. ABD'deki Haagen-Dazs markamız için tekrar kullanılabilen dondurma kapları üzerinde testler yürütüyoruz.

- Nescafé ve Milo dispenserleri dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaya başladı bile.

- 2020'de en ileri teknolojilerle geliştirilen yeni su dispenserlerini piyasaya sürerek, tüketicilerin kendi şişelerini tekrar doldurmalarına olanak sağlayacağız.

▪ Plastik atıkların, özellikle esnek plastik ambalajların toplanması, ayrılması ve geri dönüşümü için Veolia ile işbirliği yapıyoruz. Bu kapsamda, farklı ülkelerde gerçekçi geri dönüşüm modelleri oluşturulmasına yönelik teknolojiler de inceleniyor. Bunlar arasında yer alan kimyasal geri dönüşüm teknolojileri, Nestlé'nin 2025 itibariyle şişe su ambalajlarında kullanılan geri dönüştürülmüş malzeme oranını %35'e, tüm ürün ambalajlarındaki oranı ise %15'e çıkarmasına yardımcı olacak.

▪ Sektördeki diğer şirketlerle birlikte, Sahra Altı Afrika'da geri dönüşüm altyapısını geliştirmek ve istihdam yaratmak üzere Afrika Plastik Geri Dönüşüm İttifakı'nı kurduk.

3. Davranışları değiştirmek

▪ Dünyadaki 4200 Nestlé tesisinin tümünde, geri dönüştürülemeyen tek kullanımlık plastikler ortadan kaldırılıyor.

▪ Dünya genelinde çalışanlarımız, gönüllü çalışma günlerini çöplerin temizlenmesine ayırıyor ve 8 Haziran Dünya Okyanuz Günü'nde tevre emizleme çalışmalarına katılıyor.