Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

S. Pellegrino Young Chef 2016

Tüm Haberler
03 Aralık 2019
 

Akdeniz Ülkeleri Bölgesi’nde Türkiye’den Üç Yetenekli Şefimiz Yarıştı 

Tüm dünyada İtalyan lezzet anlayışının ve “fine dining” konseptinin temsilcisi olan S.Pellegrino, geçen yıl büyük ilgi gören yarışmanın ikincisi için süreci Ocak ayında başlattı. İlk yılında 3 bin başvuru alan yarışmayı İrlandalı genç şef Mark Moritary kazanmış, yarışma tüm dünyada büyük yankı yaratmıştı. 2016 yılının “Dünyanın En İyi Genç Şefi”, Ocak-Ekim ayları arasına yayılan dört aşamalı rekabet dolu bir süreç sonunda belirlenecek. Yarışma süreci ilk olarak Mart sonuna kadar kadar yapılacak online başvurular ile başladı. Dünya genelinde coğrafi konumlarına göre belirlenen 20 bölgeden alınan başvurular, bölgesel yarı finalist listelerinin oluşturulması için İtalya’nın en önemli eğitim merkezlerinden ALMA Akademi tarafından değerlendirilerek her bölgeden 10 finalist belirlendi. Türkiye’nin Akdeniz Ülkeleri Bölgesi’nde yer aldığı yarışmaya, Türkiye’den 3 yetenekli genç şef katılmaya hak kazandı.

Bölge Finalleri 31 Mayıs tarihinde Tel Aviv’de gerçekleşti. Tüm gün süren yoğun rekabetli hazırlıklar sonucunda yarışmacılar kendilerine özel yemeklerini jüri üyelerine (Aydın Demir, Meir Adoni, Olivier Campanha) sundu. Gün sonunda özel bir törende açıklanan Bölge Birinciliğini “Nostimon Imar” adlı yemeği ile Yunanistan’dan Nicolaos Billis kazandı.

S.Pellegrino Young Chef 2016 finali, merkezi Milano kentinde bulunan ve 117 yıldır İtalyan kalitesini içeceklerine taşıyan San Pellegrino’nun ev sahipliğinde 13-15 Ekim tarihleri arasında Milano’da yapılacak. Her bölgenin finalistinin yarışacağı Büyük Final’de dünyaca ünlü yıldız şeflerden oluşan jüri tarafından birinci seçilecek finalist S. Pellegrino Young Chef 2016 unvanının sahibi olacak.

Article Type