Performans Yönetimi

Nestlé Waters Türkiye, Performans Yönetim Sistemi ile organizasyonun hedeflerini destekleyecek ortak hedefler geliştirmeye ve belirlenmiş hedefler çerçevesinde kişisel performansı geliştirerek, örgütsel etkinliği arttırmaya odaklanmaktadır.

Performans Yönetimi, düzenli olarak ve en az yılda bir kez yapılmakta ve Performans Değerlendirme Süreci ile İlerleme ve Gelişim Süreci olarak 2 farklı kategoride uygulanmaktadır.

Performans Değerlendirme Süreci ile hedeflenen; takım hedefleri ve kişisel hedeflerin iş hedefleriyle aynı doğrultuda olmasıdır. İş planlarıyla aynı doğrultuda hedeflere sahip olan ekipler, etkili sonuçlar getiren hedeflerine ve önceliklerine odaklanıp şirketin genel iş stratejisine katkı sağlarlar.

İlerleme ve Gelişim Değerlendirme Süreci ile hedeflenen ise; uzun dönemli gelişime odaklanmaktır. Bu süreçte, her çalışan yöneticisi ile birlikte, yıllık hedef ve başarılarından bağımsız olarak, kariyeri ile ilgili detayları, yeni görevine ne kadar hazır olduğunu ve hangi becerilerini nasıl geliştireceğini görüşmektedir.

Çalışanlarımızın performans notları, yalnızca bağlı oldukları yöneticileri tarafından değil, aynı departmanda bulunan diğer yöneticilerin de bir arada olacağı kalibrasyon toplantıları ile belirlenmektedir.

Şirketimiz, yetkinliklerini geliştirme kararlılığı ve potansiyeline sahip olan kişilere kendilerini geliştirmeleri adına fırsatlar sunmaktadır.