Nestlé Waters Hakkında

 • Nestlé Waters küçük bir su kullanıcısıdır. Dünyanın lider ambalajlı su şirketi olmasına rağmen Nestlé Waters tarımın %70, endüstrinin %20 ve evsel kullanımın %10’luk payı ile kıyaslandığında az su kullanmaktadır; Nestlé Waters, dünyadaki tüm tatlı suyun sadece % 0.0009’unu kullanmaktadır. Bir bütün olarak Nestlé, dünya çapında tatlı suyun sadece %0.005’ini kullanmaktadır.

 • Nestlé Waters sorumlu bir su kullanıcısıdır. Su kaynaklarının sorumsuzca yönetilmesi şirketin uzun vadedeticari menfaatleriyle uyuşmaz.

  Nestlé Waters, su kaynaklarının sorumlu yönetimi konusunda gerçek bir uzmanlık geliştirmiştir ve bu amaca kendilerini adamış, sadece bu işle ilgilenen hidrojeologlar ve su kaynağından sorumlu kişilerden oluşan bir ekibe sahiptir. Her bir fabrikada (Nestlé Waters 100’ün üzerinde fabrikaya sahiptir) su kaynağını izlemekten ve kaynağı korumak için gerekli önleyici aksiyonların alınmasını sağlamaktan sorumlu bir ekip bulunmaktadır.

  Sürekli denetim ve iyileştirmelerle, üretim sırasında kullanılan suyun miktarının azaltılması bizler için önemlidir.

  Örneğin, Nestlé Waters Türkiye olarak, 2009 -2012 yılları arasında; su kullanımını şişelenen her litre başına % 5 azaltmış bulunuyoruz.

 • Tüketim alışkanlıkları gittikçe açık alana kaydığından, tüketiciler uygun ve taşınabilir gıda ve içecek seçenekleri aramaktadırlar. Ambalajlı su, tüketicilere sağlıklı yaşam tarzlarının bir parçası olarak günlük sağlıklı sıvı alımı seçeneğini sunan içecek pazarının bir parçasıdır.

  Dolayısıyla, tüketici talebini karşılamak ve kaynaktan tüketiciye gelinceye kadar ürünün kalitesini korumak için ambalaj Nestlé Waters için zorunludur. Ambalajlı su ürünlerimizin çoğunluğu, tamamen geri dönüştürülebilir. Ürünlerimiz güvenli bir gıda ambalajı çözümü olan PET içinde tüketiciye ulaştırılmaktadır. PET, %100 geri dönüştürülebilir bir malzemedir.

  Nestlé Waters kendisini, kullandığımız ambalajın ağırlığını düşürmeye (örneğin, bir şişe su için kullanılan ambalajın ağırlığı ve miktarını azaltmak) ve PET şişelerin geri dönüştürülmesine adamıştır.

  Nestlé Waters Türkiye olarak 2009 -2012 yılları arasında; Hafif ambalaj projelerimizle; ambalaj malzemesi kullanımı % 15 azaltılmıştır. 2400 ton ambalaj malzemesi doğaya atık olarak verilmemiş; 300 ton CO2 salınımı engellenmiştir.

  Nestlé Waters Türkiye olarak, PET geri dönüşümünün önemi hakkında tüketici farkındalığı oluşturmak için çabalıyor, ÇEVKO gibi önde gelen bir kurum ile çalışıyoruz.

 • Paylaşılan Değer Yaratma (CSV) sözümüzün bir parçası olarak, Nestlé toplumlarda güvenli içme suyuna erişimin kolaylaştırılmasını sağlamak için uzman ortaklar ile çalışmaktadır.

  2006 yılından beri, Nestlé Uluslararası Kızıl Haç Federasyonu ve Kızılay Dernekleri (IFRC) ile temiz içme suyu ve sıhhi tesisat konularında küresel bir ortaklık içerisindedir. 2010 yılında yenilenen ortaklık, gelecek üç yıl boyunca Fildişi Sahili’ndeki 65,000 kişi için temiz su konusuna odaklanmaktadır.

  Buna paralel, Nestlé aynı zamanda diğer suya erişim projelerine dahil olmuş durumdadır:

  • Şirket, Güney Doğu Asya’daki fabrikalarının yakınındaki köy okullarında 100,000’den fazla öğrencinin faydalandığı 184 temiz içme suyu projesini başlatmıştır.
  • Pakistan‘daki Kabirwala fabrikamızdaki su filtreleme tesisi, yerel halktan neredeyse 5,000 kişiye temiz içme suyu sağlamaktadır.
  • Nestlé, Aquasure ve Fransız Kızıl Haçı ile Senegal’deki köylere güvenli içme suyu getirmek için pilot bir program üzerinde çalışmıştır.

  Ambalajlı su, su şebekesinin geçici olarak hasar gördüğü veya suyun verilmediği acil durumlarda alternatif bir güvenli içme suyu kaynağı olabilmektedir. Örneğin, Van’da 2011’de meydana gelen deprem sonrasında depremzedelerin su ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına tırlarımız derhal yola çıkmış, depremzedelerimize ambalajlı su ulaştırılmıştır.

 • Nestlé, günlük su ihtiyacının karşılanması, yemek yapmak ve hijyen dahil olmak üzere tüm insanların temiz suya erişim hakkına sahip olduğunu kabul etmektedir.

 • YouTube Video
  İZLE: Nestlé Yönetim Kurulu Başkanı Peter Brabeck-Letmathe bir insan hakkı olarak su ile ilgili görüşlerini paylaşıyor.

  Elbette. Peter Brabeck-Letmathe suyun insan haklarından biri olduğunu düşünmektedir. Yıllar boyunca pek çok röportaj ve beyanında bu konuyla ilgili tutumunu yinelemiştir, aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz.

  Kendisi içmek ve temel hijyen için ihtiyacımız olan suyun bir insan hakkı olduğunu belirtmektedir. Ancak dünyada bazı insanlartemiz ve güvenli su kaynaklarına erişim olanağına sahip değilken, bazılarının suyu temin etmek üzere gereken altyapı için herhangi bir bedel ödemeden, gerekli olmayan amaçlarla çok miktarda su tüketmesinin adil olmadığını düşünmektedir.

  Yönetim Kurulu Başkanımız su kıtlığı sorunu ile ilgili olarak farkındalığı artırmaya çalışmaktadır. Küresel çapta bu sorunun ciddiye alınmaması durumunda petrolden önce güvenli ve temiz suyun tükeneceğineinanmaktadır.

  YouTube Video
  İZLE: Nestlé suya erişimin bir insan hakkı olduğuna inanıyor mu? Evet inanıyoruz.

  Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlar Bay Brabeck'in suyun özelleştirilmesi gerektiğini düşündüğünü iddia etmek için 2005'te yaptığı bir röportaj videosunu öne sürüyor. Ancak durum bu şekilde değildir. Kendisi özelleştirmeyi desteklememektedir ancak suyun bireyler, endüstri, tarım ve devletler tarafından daha verimli şekilde yönetilmesini savunmaktadır. Bunu da, Şubat 2013'te Guardian gazetesine verdiği röportajda net bir şekilde açıklamıştır.

  Benzer bir beyanı 2012'de Huffington Post'ta ve 2010'da Harvard Kennedy İşletme Okulu'nda öğrencilere yaptığı bir konuşmada yinelemektedir.

  Su konusuna ilişkin taahüdümüzü "Commitment on Water Stewardship (pdf, 79 kb)" "Su Yönetimi Taahüdü" müzde açıkça ifade ediyoruz.

  Bay Brabcek'in konuyla ilgili kişisel görüşlerini de Water Challenge blogunda okuyabilirsiniz.

  Nestlé'nin su yönetimi ile ilgili çalışmalarını okuyun.

 • Nestlé Waters, bir toplulukta birçok su kullanıcısından bir tanesi olduğu gerçeğine karşı duyarlıdır. Bu yüzden Nestlé Waters, yerel topluluklar ile güçlü ve şeffaf ilişkiler kurmayı ve bu ilişkileri sürdürülebilir kılmayı hedefler.

  Nestlé Waters, dünyanın lider su eğitimi kuruluşu olan WET (Water Education For Teachers- Öğretmenler için Su Eğitimi) projesi ile iyi su yönetimi konusunda yılda milyonlarca çocuğun eğitilmesi adına bir ortaklık yürütmektedir. Her yıl 22 Mart Dünya Su Günü’ nde, dünya çapındaki pek çok Nestlé Waters şirketi, çocuklar ve yerel toplumun diğer mensuplarını WET Projesi tarafından geliştirilen suya ilişkin pedagojik aktivitelere katılmaya davet ediyor.

 • Birbirini tamamlayıcı nitelikte olsalar da, ambalajlı su ve musluk suyu farklı ihtiyaçlara yanıt vermektedir ve dolayısıyla birbiriyle kıyaslanmaları zordur.

  Tüm ambalajlı içeceklerin fiyatı gibi ambalajlı suyun fiyatı da kalite ve güvenilirliğini sağlamak için yapılan tüm yatırımları yansıtmaktadır. Bu yatırımlar arasında test, şişeleme, depolama ve nakliye gibi ambalajlı su işinin gerektirdiği tüm maliyetler bulunmaktadır. Nestlé Waters olarak bizler aynı zamanda su kaynağı yönetimi ve su kaynaklarının korunmasına da yatırım yapmaktayız.

  Ambalajlı su musluk suyunun yerini alamaz ve musluk suyunun rakibi değildir. Ambalajlı su, tüketicilerin tat, sağlık, kalite ve / veya rahatlık ve taşınabilirlik nedenleri için almayı tercih ettikleri sağlıklı, kaliteli ve güvenilir ambalajlı bir içecek alternatifini tüketicilere sunmaktadır.

 • Nestlé Pure Life, Nestlé kalite garantisi ile yumuşak içimli, erişilebilir, sağlıklı bir içecek alternatifi aramakta olan daha geniş bir tüketici grubuna yönelik popüler bir markadır. Erişilebilir bir markadır: Geniş bir tüketici grubuna satın alımlarının karşılığını sunan uygun fiyatlı bir üründür ve tüketicilerimizin ürünü bulmayı bekledikleri yerlerde kolayca bulunabilmektedir.

  Nestlé Pure Life, yerel dokunuşa sahip küresel bir markadır: Türkiye’de doğal kaynak suyu olarak üretilmektedir ve kaynağı Uludağ’dır.